Součástka od 5 dodavatelů (A, B, C, D, E). Testujeme vzorky (dobrý/špatný). Na hladině významnosti alfa=5% rozhodněte, zda existuje statisticky významný rozdíl mezi výrobci kondenzátorů.
Spočítáme součty řádků nj (na obr. modře) a sloupců ni (na obr. žlutě). Součet všech prvků je pak n (na obr. zeleně). Následně vytvoříme tabulku teoretických četnosti (to jsou takové, při kterých by platilo, že rozdíl mezi A, B, C...E je nevýznamný. Teoretické hodnoty eij spočítáme dle vzorce:
eij = (ni * nj)/n
např. pro e1,1, tj. buňku C9 (do vzorce dostadíte "žlutý součet pod buňkou" krát "modrý součet vpravo" lomeno "zelený součet všech":
= C$5*$H3/$H$5
Dále vytvoříme tabulku testovacích kritérií Kij jako kvadratickou odchylku teoretické a pozorované četnosti lomeno teoretickou četností:
= (nij - eij)2/eij
např. pro K1,1, tj. buňku C14 je vzorec:
= (C3-C9)^2/C9
Spočítáme tzv. hodnotu "chí-kvadrát" (anglicky Chi-quare) jako součet všech Kij. Na obrázku v oranžovém poli.
= SUMA(C14:G15)
A vyhodnotíme pravděpodobnost, že by daná hodnota "chí-kvadrát" nastala jen vlivem mnoha náhodných faktorů, tj. pravděpodobnost, že vliv dodavatelů A, B....E je nevýznamný.
K tomu využijeme funkci =CHIDIST("hodnota chí-kvadrát"; "počet stupňů volnosti"). Počet stupňů volnosti je počet variant A,B...E mínus 1, tj. = 5 - 1 = 4.
= CHIDIST(C17;4)
Výsledek je 0,012, tj. asi 1%. To je méně než obvyklé kritérium posuzování hypotéz (5%).
Je menší pravděpodobnost než 5% (konkrétně 1,12%), že by takovéto četnosti měření vznikly "náhodou" (tj. vlivem jen mnoha malých neidentifikovatelných příčin), proto nultou hypotézu, že jsou proměnné nezávislé zamítáme a přijmeme alternativní hypotézu.
Alternativní hypotéza je: Statisticky významný vliv dodavatele na výsledek existuje a výsledky měření lze brát jako relevantní.